Historien om Stadsmissionens Café – en plats för alla

Kände ni till att byggnaden där vi driver vårt sociala företag Stadsmissionens Café skänktes till Stadsmissionen och att själva byggnaden är från 1892? Idag är caféet en modern mötesplats med bageri, lunchservering och en fantastisk plats för fester, möten och event.

Vårt café i Linköping är en speciell plats, en plats där alla är välkomna, en plats för alla åldrar, tro och olika bakgrunder. En plats där mat- och bakhantverket får utvecklas tillsammans med människorna. En plats för arbetsträning och nya livschanser, en plats där vi gör gott för en god sak.

Den här kyrkobyggnaden stod klar 1892 och överläts till Stadsmissionen av Emanuels Metodistförsamling år 2006. Det var ordförande Anna-Brita Hulth som förde församlingens talan i relation till Stadsmissionen. Församlingen förstod att deras älskade kyrka blev ett för stort ansvar för dem och letade efter alternativ. Anna-Brita var över 80 år och ordförande, en kvinna med humor och kärlek till sin församling. Orden hon använde var:

Vi är alla mellan 85 år och döden vi kan inte behålla vår kyrka – vill ni ha den?

Gott för en god sak började med hennes goda handling. Välkommen till oss på Ågatan 3. 
Läs mer om Stadsmissionens Café och vilka möjligheter som finns där på den här sidan.

Publicerad den 31 maj 2024

Kontakta oss

Kansli

Östergötlands Stadsmission
Ågatan 3
582 22 Linköping
Växel 010-184 21 00
Org.nr 822001-0022

Ge en gåva

Swish

900 87 80


Gåvobankgiro

900-8780 (900-3849 när OCR-nr anges)

© 2023 Östergötlands Stadsmission